Thursday, September 24, 2009

Investeerimissoovitus – okidoki.ee

Meile meeldivad numbrid ja nende analüüsimine (ärge saage valesti aru, meile meeldivad muud asjad ka :)). Sellel põhjusel loendame blogisid ja avasime muuhulgas kevadel Metrix.Stationi. Ja lähitulevik toob veel täiesti etteaimamatut. Aga antud sissekandes ei tule mitte juttu meist vaid ühest põnevast avastusest, mille Metrix.Stationi abil tegime.

Taustast niipalju et Metrix.Stationi abil on päris mõnus erinevaid saite võrrelda. Võrdled saitide külastajaid, lehekülje näitamisi, põrkemäärasid jne. Ägedaks teeb asja see, et graafikul näed kohe võrdlusdünaamikat – ehk kuidas saidid ajas tõusevad või langevad. Selle mõnusa tööriista abil leidsime kuulutusteportaali okidoki.ee. Ilmselt teavad seda paljud (see on vist ka põhjus, miks me seda sissekannet üldse teha saame).

Alustuseks siis graafikud meie leidudega:

Kolme portaali unikaalsete külastajate võrdlus läbi aja alates selle aasta algusest

Okidoki.ee unikaalsete külastajate graafik alates selle aasta algusest


Kui nüüd natukene neid graafikuid analüüsida, siis võib väita, et okidoki.ee puhul on tegu uue ning väga kõva tulijaga meie oksjonide ja ostumüügisaitide maastikule. Kui okidoki.ee graafikut metrix.station ee saidil vaadata, siis tuleb välja, et see hakkab omandama logaritmilist kuju ;).

On alust arvata, et kui kõik hästi läheb, siis on okidoki.ee aasta pärast möödunud või vähemalt võrdne nii Osta.ee kui ka Kuldsest Börsiga. Olemas on ka Soov.ee, kuid jämedalt võetuna on see sarnane Kuldsele Börsile.

Võib ju arvata, et tegu on puhtalt graafiku põhjul otsustamisega. Lugeja õnneks püüdsime ka sisulist analüüsi teha ;).

Isiklikult olen nii osta.ee kui ka Kuldse Börsi „klient“ juba nende algusaegadest saati (osta.ee alustas 1999 ning Kuldne Börs ilmselt veelgi varem). Ikka on vaja mingit endale mittevajalikku sodi maha müüa või tallu mingit kasutatud tehnikat muretseda (on ju parem tunne, kui talvel varastatakse ära kasutatud ja odavamad asjad, mitte uued asjad). Võib väita, et üldiselt need keskkonnad põhimõtteliselt töötavad. Seal on palju kasutajaid ning „kaup liigub“. Samas on minu meelest karjuv see, et nii Kuldne Börs kui ka Osta.ee on oma 10+ aasta jooksul teinud väga vähe selleks, et kasutajale meeldida. Sellesse ajavahemikku jääb ainult ca kaks disaini/kujunduse uuendust ning mis on veel kõige hullem – disainiuuendused on teinud asja nirumaks kui see varem oli. Ma ei räägi siin üldse esteetikast (kuigi see on ka mõlemal minu jaoks päris jube). Kes on korra proovinud näiteks osta.ee-s oksjonit lisada või ka oksjonil osaleda, näeb kui tahumatu see asi 10 arendusaasta kohta on. Sama käib ka Kuldse Börsi kohta – kasutajasõbralikkus on hinnatava punktidega „0“. Ma ei saa aru, miks korraliku sissetulekuga ettevõtmised jäävad loorberitele puhkama.

Kindlasti ei saa mööda minna ka hinnapoliitikast. Okidoki.ee-s on kuulutamine tasuta, Kuldses Börsis ja osta.ee-s tasuline. Osta.ee hinnapoliitika kohta sobib hästi viimane kogemus: Müüdav kaup pandi oksjonile alghinnaga 1 kroon ning oksjoni lõpphinna (ca 1300 krooni) puhul tuli oksjonitasusid maksta ca 100+ krooni. Ehk siis umbes 10% mis on minu meelest mõnevõrra ülepakutud teenustasu. Jah – osta.ee on oma hinnapoliitikat viimase kuu jooksul ehk natuke soodsamaks teinud kuid keeruline on võistelda hinnasildiga „tasuta“. Ma ei ole sinisilmne – kindlasti hakkab tulevikus ka okidoki.ee-sse enda kuulutuse riputamine maksma kuid hetkel me räägime turuosa kasvatamisest kus sobivad kõik tehnikad.

Nii et Freqmedia poolne "virtuaalne" soovitus neile, kellel rahad Gildi fondis kinni pole:

  • okidoki.ee – OSTA
  • Osta.ee – MÜÜ
  • Kuldne Börs - MÜÜ
Disclaimer : Meil pole mingit pistmist ei osta.ee, Kuldse Börsi ega okidoki.ee-ga. Lihtsalt hea on näha kuidas kellelgi hästi läheb. Ja me pole üldse kindel, kas kuidagi okidoki.ee-sse võimalik investeerida on.

Meil on ka mõned tasuta soovitused kolmele vaatlusalusele portaalile:

Osta.ee – püüdke natuke rohkem või kiiremini arendada. Maailm on viimase 10 aastaga kõvasti edasi läinud. Vaadake kasvõi eBay.com oksjoniportaali – arendused käivad kogu aeg. Kulutage natukenegi oma kasumist kellelgi, kes teil kujunduse puhtamaks teeks ning kasutajainteraktsiooni parandaks. Kasutajamugavuse osas soovitan Kristjan Jansenit.

Kuldne Börs - üldjoontes samad soovitused, mis osta.ee puhul.

Okidoki.ee – pange samas vaimus edasi. Ainus asi, mida ma oskan hetkel soovitada on SEO, ehk search engine optimization. Saate potentsiaalseid kasutajaid veelgi juurde.

Mida aga soovitad Sina?

No comments: